Do orgánů se v Zelených obvykle volí systémem jednoho přenosného hlasu. Tento systém považujeme za demokratičtější a také praktičtější než standardní většinovou volbu, protože jednak reflektuje poměrné zastoupení názorů, a jednak umožňuje zvolit celé obsazení orgánu jednou volbou. Vyhodnocení volby probíhá pomocí programu STV Ballot, ale ohledně toho stačí, když mu rozumí volební komise.
Hlavní princip je ten, že na hlasovacím lístku označíte číslem ty kandidáty a kandidátky v tom pořadí, v jakém byste je rádi v orgánu viděli. To platí to pro papírové hlasovací lístky, i lístky v online hlasovacím nástroji Belenios.
Příklad:
Obecně totiž každý hlasovací lístek napomůže zvolit ty kandidáty, které dotyčný volitel (delegát sjezdu) nejvíc upřednostňuje a kteří přitom mají dostatečnou podporu ostatních volitelů. Svůj hlas dává každý volitel v první řadě (na prvním místě, resp. na hlasovacím lístku má číslo jedna) tomu kandidátovi, kterého nejvíc podporuje.
Pokud má někdy v průběhu zpracování tento kandidát nejmenší podporu ze všech, kteří jsou ještě „ve hře“, přenáší se hlas pro něj – plná hodnota – na dalšího kandidáta v pořadí na lístku. To je takzvaný přenos zdola, viz dále. Pokud naopak kandidát získá větší celkovou podporu než přesně takovou, jaká je nutná ke zvolení (tj. víc hlasů, než je kvóta, viz dále), přenáší se „přebytečná“ část hlasu na další kandidáty uvedené dále v pořadí na hlasovacím lístku (tzv. přenos shora, viz dále).
Kvóta udává počet hlasů, který musí kandidát získat, aby byl zvolen. Je to podíl V / (S + 1), kde V je počet platných hlasovacích lístků a S je počet obsazovaných mandátů. Bude-li například odevzdáno 210 platných hlasovacích lístků, bude kvóta nutná pro zvolení do PSZ 210 / (5 + 1) = 35 hlasů a ke zvolení za řadovou členku sedmičlenné ÚRK (tedy předseda + 6 řadových členů) 210 / (6 + 1) = 30 hlasů.
Přenos zdola nastává, pokud na prvním místě na hlasovacím lístku je kandidát, který má nejmenší celkovou podporu (od všech volitelů). Ten se v průběhu zpracování jakoby vyškrtne a celý hlas se přenese dalšímu kandidátovi v pořadí.
Přenos shora nastává, pokud kandidát na prvním místě hlasovacího lístku je zvolen. V tomto případě se přenáší část hlasu. Jedná se o takovou část hlasu, která po zvolení „přebývá“. Byla-li například kvóta 50 hlasů a kandidát dostal 100 hlasů, využije se pro jeho zvolení z každého lístku polovina hlasu a zbylá, druhá polovina hlasu se přenáší dalšímu
kandidátovi v pořadí. Pokud by zvolený kandidát dostal při stejné kvótě 70 hlasů, přenáší se dalšímu kandidátovi v pořadí 2/7 hlasu, tedy zhruba 0,3 hlasu.
Když napíšete některého kandidáta na nižší místo (dáte mu vyšší číslo v pořadí na hlasovacím lístku), nijak to neovlivní zvolení kandidáta s vyšší preferencí. Dostane-li se totiž váš hlas, resp. jeho část, až k tomu méně preferovanému kandidátovi, znamená to, že kandidát s vyšší preferencí buď nemohl být zvolen (protože jeho celková podpora byla příliš slabá), nebo naopak už zvolen byl.
Na lístek je možno napsat libovolný počet kandidátů, od žádného až po všechny kandidující. Preferencemi raději nešetřete, ať je celý orgán zvolen napoprvé.
Počítejte s tím, že každému kandidátovi, kterého na lístek napíšete, může váš hlas či jeho část připadnout (pokud nepřipadne některému kandidátovi s větší preferencí – výše v pořadí, tedy s nižším číslem). Pokud někoho nechcete podpořit vůbec, na lístek jej nepište.
Nejdůležitější je, koho napíšete na nejvyšší místa v pořadí. Teprve přenosy hlasů při dalších výpočtech a síla podpory toho, koho napíšete na první místo, určí, jak je důležité, koho jste preferovali na dalších místech.
Instruktážní video (s příběhem)
K pochopení principu STV může napomoci i toto video - je v angličtině, s možností zapnout české titulky (ty zapnete tak, že kliknete na ozubené kolečko settings vpravo dole a u subtitles dáte Czech). Představovaná verze se například výpočtem kvóty mírně liší od námi používaného STV, ale pro pochopení principu je video užitečné.