- Nejpozdější čas na jednání o formě kandidátky, hledání partnerů a vyjednávání s koaličními partnery. Budeme kandidovat sami, nebo s někým v koalici? Nebo jen jako jednotlivci na kandidátce někoho jiného? Sepište si pro a proti všech možností a hlavně začněte jednat, pokud se tak již neděje - ideální je to řešit již v listopadu předchozího roku.
- Pro koaliční jednání je dobré si stanovit i nějaké základní cíle a vize, aby bylo jasné, s čím do nich jdete a jaká jsou očekávání.
- Analýza současné politické situace ve vašem městě/obci. Kdo bude asi znovu kandidovat a s kým, jaké jsou šance po tomto volebním období na složení většiny?
- Koordinace ze strany KO - sběr informací, ve kterých městech a obcích budeme kandidovat a jak si můžeme navzájem pomoci. Tam, kde ZO nemají kapacity, výpomoc při hledání. Může KO nějak vypomoci? Například můžeme dát nabídku do obcí, že jim zaštítíme kandidátku nezávislých kandidátů bez nutnost sbírat podpisy či jinak (komunikace, vizál, tvorba materiálů). Komunikace je základ.
- Pokud je potřeba pomoc ze strany vedení centra nebo kraje například s politickým vyjednáváním nebo konzultací postupu, ozvěte se.
- Zhodnocení vlastních personálních zdrojů na kandidátku - kdo z členů či stálých příznivců bude opět mít zájem kandidovat, kdo ne.
- Definice okruhů, kde hledat nestranické osobnosti na kandidátku. Brainstorming a následná diskuse nad jmény - čím více jich dáme dohromady, tím větší šance je, že s námi někdo bude spolupracovat.
- Vytipování lídra/yně kandidátky. Máme mezi sebou lidi s takovou ambicí a schopnostmi? Pokud máme představu o lídrovi či lídryni, lépe se vyjednává!
- Oslovování nestranických osobností na kandidátku, nejlépe formou osobního jednání.
- Předložit jim základní vize i jako formu přesvědčování - proč by měli vlastně kandidovat
- Při oslovování se již bavit o tom, co mohou nabídnout a jak mohou být užiteční (někdo je užitečný svým jménem či dříve odvedenou prací, někdo může velmi přispět ke tvorbě programu, finančním příspěvkem, pomocí s kampaní ve své sociální skupině)
- Návštěvy jednání zastupitelstva či sledování online - ti, kdo mají zájem kandidovat a ještě zastupitelstvo nenavštěvují, by tak měli začít pravidelně dělat, aby věděli do čeho jdou (platí průběžně až do voleb)
- Dle místních zkušeností je tato doba vhodná a nutná již k rezervaci bilboardových ploch či jiné venkovní reklamy - v menších městech jich tolik není a mají velký efekt, subjekty si je rozebírají ve velkém předstihu - s tím souvisí také předběžná kalkulace rozpočtu. Záleží na kontextu, ale hlavní je nepřijít pozdě. Platí i pro plochy typu sololity/plachty/berousky.
- Nejpozdější termín pro jednání o formě kandidátky a finalizace dohody s koaličními partnery - již by mělo být pokud možno jasno.
- Pokud stále nemáte žádné nestranické osobnosti, nejvyšší čas je najít přesvědčit.
- Primární volby pro kandidátku / sestavení kandidátky.
- Dohoda s lidmi, co budou zvoleni, případně budou v orgánech, na případném příspěvku z jejich odměny (pokud tuto praxi aplikujete - je dobré ji probrat předem).
- Probrat s kandidáty a kandidátkami možnosti povolebních kroků a jisté nepodkročitelné limity. Zejména s "nezávislými osobnostmi". Dále způsob komunikace s jinými subjekty - kdo je pověřen, kdo zodpovídá. Pokud možno zabránit individuálnímu jednání jednotlivců, zejména po volbách. A pokud to uznáte za vhodné, je dobré se v době před volbami předběžně bavit s jinými stranami, které považujete za spojence, o případné povolební spolupráci, a pokud to dává smysl, přizpůsobit tomu volební strategii.
- Určení volebního štábu a způsobu jeho fungování (zastoupení lidí z jednotlivých stran, rozhodování, evidence úkolů, zodpovědnosti) - může být součástí koaliční smlouvy.
- Zhodnocení stávajícího působení v zastupitelstvu (tam kde již jsme). Co jsme udělali, jaké jsou úspěchy, co naopak považujeme za neúspěchy? Zaznamenali naše úspěchy lidé? Můžete využít tento modelový postup pro hodnocení, osvědčil se například v Novém Jičíně.
- Tvorba vize a priorit pro volby. Stačí bodový seznam toho nejdůležitějšího. Prodiskutovat, možno spojit s předchozím bodem na jedno sezení.
- Zhodnocení stavu komunikačních kanálů, které máte k dispozici - Jak je na tom váš facebook, web, emailové rozesílače, nástěnka? Máte nějaký tištěný či online zpravodaj, jste schopni udělat letáky, píšete články do obecních novin?
- Úklid v novinářských kontaktech z regionu. Víte komu posílat tiskové zprávy a další novinky? Na koho máte osobní kontakt a koho neznáte?
- Zjištění stavu financí dle schválených rozpočtů, stavu pokladny a dalších stávajících zdrojů. Kolik peněz máme a kolik budeme asi tak potřebovat? Vyřešení volebního účtu.
- Začátek intenzivnější komunikace - tiskové zprávy, články do obecního zpravodaje, petice, facebook, web (pokud se neděje průběžně - což by mělo).
- Analýza potřeb města, průzkum mezi občany (osobně, dotazníky, online), identifikace hlavních témat. Co lidi ve městě trápí, na co bychom se měli zaměřit? Jaká témata přehlížíme?
- Komunikace s osadními výbory, pokud u vás existují a zatím s nimi nespolupracujete, identifikace témat pro okrajové části města. Tam, kde osadní výbory nejsou, zkuste prozkoumat, zda by o ně neměli zájem.
- Analýza slabých a silných volebních okrsků z minulých komunálních voleb (anebo z jiných voleb). Jaké důvody se skrývají za silným/slabým výsledkem u příslušného okrsku? Máme představu o sociodemografii příslušného okrsku? I pokud nemáte kapacitu na podrobnou analýzu, projděte si výsledky podle okrsků dle volby.cz a zamyslete se nad nimi.
- Pokud máte kapacitu využít: Zisk co největšího počtu analytických podkladů týkajících se obce - např. průzkumy veřejného mínění realizované radnicí; analytické studie, koncepční materiály (pokud jste v opozici / nejste v zastupitelstvu). Nebát se používat zákon o svobodném přístupu k informacím
- Plán volební kampaně - měl by obsahovat přinejmenším vaše cílové skupiny, vaše hlavní sdělení (nikoli slogan, ale důvod, proč by vás lidé měli volit), analýzu konkurence, ideálně také SWOT analýza, základy strategie komunikace - jak svá sdělení předáte lidem, a také rozdělení rolí a kompetencí - kdo bude mít na starosti co a jaké role nám chybí pokrýt?
- Rozpočet volební kampaně - kolik na co budeme potřebovat peněz?
- Plán fundraisingu - kdo nám může přispět a jakými způsoby si o to řekneme?
- Tvorba volebního programu na základě priorit
- Podpis koaliční smlouvy, pokud kandidujete v koalici (pokud se nestalo už dříve).
- Identifikace existujících skupin, pro které by bylo možné uspořádat tematickou besedu (kluby důchodců, neziskovky, knihovny…), a zvážení zda se vám to v kampani hodí.
- Zvážení zda začít se zviditelňováním kandidátů i mimo politickou rovinu - akce typu přednáška o cestování, článek v novinách o kandidátovi, návštěvy společenských akcí... Nepodceňovat.
- Účast na školeních Strany zekených k volební kampani
- Účast na Ukliďme Česko
- Oslovování důležitých lidí ve městě (ředitelé a ředitelky škol či neziskovek, majitelé firem, živnostníci, vedení sportovních, společenských a kulturních spolků, atd. - snaha o navázání osobních kontaktů, dotazy na jejich pohled na vedení města, co by oni rádi změnili v oborech, ve kterých se pohybují, případně představení vlastních priorit v oblasti, která se jich týká) - cílem je získat tyto osobnosti jako potenciální opinion leadery, aby se o vašem projektu vyjadřovali ve svém okolí pozitivně.
- Příprava webu, aktualizace facebooku, grafické práce - logo (pokud kandidujete jako koalice)
- Komunikace s potenciálními dárci, představení projektu, žádosti o finanční podporu, vytvoření nebo aktualizace obsahu (grafika, text) darovacího formuláře (pokud máte fundraising pravidelný, vytvořte/aktualizujte si jej dříve)
- Výběr a volba volebního zmocněnce - na rozdíl od kandidátů a kandidátek nemusí mít trvalé bydliště v obci.
- Focení lidí na kandidátku - záleží na kampaňovém plánu a kdy je budete potřebovat (například pro grafické práce na plakáty a letáky), ale později než v červnu to je možné realizovat jen s velkými obtížemi.
- Předání regionálních kontaktů z celostátních databází SZ
- Shánění dobrovolníků pro kampaň, z vlastních řad i z okolí a příznivců
- Shánění, dohoda prostorů pro bannery/sololity/berousky a dle toho příprava potřebného počtu bannerů a/nebo sololitů - záleží na praxi ve vašem městě, zjistěte si, zda to není třeba dělat značně dříve.
- Spuštění webu, resp. volební verze webu, facebooku (pokud nemáte trvalý)
- Oslovování osobností, které za vás nekandidují, ale mohly by vás veřejně podpořit
- Pokud budete mít volební noviny, tak je vhodné je mít připravené v červnu, včetně dohody s grafikem, termínů tisku atd.
- Fundraising - výzva stávajícím dárcům, kandidátům a vašemu okolí
- Komunikace s potenciálními dárci, představení projektu, žádosti o dar
- Venkovní/veřejná akce typu bleší trh.
- Shánění a školení dobrovolníků
- Začátek tvorby videí - komunikace formou videopříspěvků (pokud máte schopnosti, můžete samozřejmě dříve/průběžně).
- Vytipování a oslovování míst, která vám pomohou šířit vaše materiály (plakáty do výloh obchodů, letáky či noviny do čekáren ordinací nebo do hospod…)
- Příprava tiskovin (letáky, plakáty...) - obsah, grafika, tisk - ideální termín je mít vše před létem.
- Příprava petice, pokud ji v kampani budete chtít použít (výběr tématu, formulace…)
- Finalizace úředních náležitostí kandidátky, její podpis zmocněncem a statutárem SZ
- Termín pro odevzdání kandidátních listin (66 dnů před konáním voleb): úterý 19. července.
- Do pondělí 25. 7. 2022 16.00 hod. je možné na odevzdaných kandidátních listinách dělat změny.
- Nejzazší termín pro přípravu tiskovin (letáky, plakáty...) - obsah, grafika, tisk
- Účast lídrů na veřejných akcích
- Začátek outdoor reklamy (plakáty, bannery, sololity, vozidla MHD a jiné) - Pokud jsou zdroje. Pokud nejsou, soustřeďte se na září.
- Pravidelná intenzivní online komunikace (facebook několikrát týdně, emaily dvakrát do měsíce)
- Venkovní akce pro veřejnost typu sousedská slavnost.
- (větší města) - venkovní kampaň, petiční stánek
- Akce pro veřejnost (čím méně produkčně náročná, tím lépe. Musí vám zbýt energie, čas a peníze na další komunikační aktivity)
- PR aktivity a komunikace s novináři
- Účast lídrů na veřejných akcích
- Uzávěrka jmen do okrskových volebních komisí (30 dní před termínem voleb): středa 24. 8. 2022
- Door-to-door kampaň
- Venkovní kampaň - petiční stánek, rozdávání materiálů, nízkonákladové aktivity dle manuálu
- Akce pro veřejnost
- Reklama v místním tisku
- Roznos volebních materiálů/novin do schránek
- Fundraising - finální výzva dárcům (existujícím, novým)
- Pravidelná online komunikace, placená inzerce na facebooku, pokud jsou zdroje
- PR aktivity a komunikace s novináři
- Účast lídrů na veřejných akcích
- Vrchol online inzerce (zejména facebook, kde je možné za málo peněz zacílit přesně na lidi ve vašem městě, ale i instagram)
- Placená inzerce v místním tisku
- 23. září - 24. září termín konání voleb.
- Následně vyúčtování voleb
- Zhodnocení voleb, poděkování všem zúčastněným i veřejnosti. Je vhodné vypsat si dobré a špatné zkušenosti z kampaně co nejdřív po volbách, je to skvělý "dárek" pro začátek kampaně za 4 roky
- Úklid volebních materiálů ve veřejném prostoru (ideálně si naplánujte na volební den - dopoledne, odpoledne, a veřejně komunikujte)
- Povolební vyjednávání. To začíná v noci po sečtení výsledků. Je dobré mít předem rozmyšleno, kterým politickým partnerům chceme zavolat a v jakém pořadí. Preferovaný seznam je možné upravit, pokud volební výsledky dopadnou jinak, než jsme čekali.
Upozornění: harmonogram nepočítá se souběhem senátních voleb, tam kde se budou konat a budeme podporovat kandidáta je vhodné tyto kampaně sladit a propojit.